Cesta v menu Buranskovci Môj otec
Vedľajšie meu:

Môj otec

26.2.2012

Môj otec Imrich Buranský sa narodil v Mojzesove 16.10.1912. Ako dvanásťročný musel začať pracovať v neďalekej tehelni. Spolu s mojím deduškom prehadzovali hlinu. Keď mal sedemnásť rokov a našiel chybu vo výplatnej listine, dostali pár koruniek navyše. Babička ho vtedy zobrala do Nových Zámkov - k stolárskemu majstrovi Osuškovi. Môj starý otec František môjmu otcovi Imrichovi povedal:

Chlapče choď a uč sa! Nebuď taký otrok, ako som ja!

Za ťažko ušetrené peniažky a každoročne vychované prasa sa môj otec vyučil stolárskemu remeslu. Po troch učňovských rokoch strávil vo svete aj tri roky tovarišské - aby si zarobil na náradie pre vlastné podnikanie v rodnej dedine a okolí.

Mária Vyvíjalová v publikácii "MOJZESOVO 1273-1993" o mojom otcovi píše ako o Mojzesovskom vynálezcovi:

Imrich Buranský - Mojzesovský vynálezca

Môj otec bol milý, láskavý ale aj prísny. Jeho dláta, hoblíky, pilky sme do rúk mohli vziať iba potajmä, aby sme si neublížili ale predovšetkým preto, aby sme mu jeho vzácne náradie nezničili, nevytupili. Ja som mal v jeho dielni na starosti výpočty. Počítal som priemery remeníc na jeho "mašiny" a celé hodiny som sa pozeral, ako otec zručne robí. Pod jeho šikovnými rukami sa objavovali drobné aj väčšie veci, napríklad pažby na poľovnícke pušky, oválne rámčeky na obrázky, skrine, dvere - aj kostolné, schodiská, rám obrazu Štefana Moyzesa v miestnom kostole, rámy obrazov krížovej cesty, váza na svätenú vodu. Zostrojil takmer všetky stroje pre svoju prácu - pásovú pilu, hoblovačku, frézy, sústruhy, kompresory ale aj šrotáky, mlynčeky a lysy na hrozno, miešačky na maltu, betón ... Jeho celoživotnou zábavou, vášňou ale aj príčinou mnohých starostí bola jeho maková mašina.

V roky 2012 by sa môj otec dožil 100 rokov. Je mi veľmi ľúto, že do rodnej obce sa v posledných rokoch dostávam iba zriedka. Nemám teda veľa príležitostí dohliadnuť na jeho hrob, hrob mojej maminky a súčasne aj hrob mojich starých rodičov. Výpočty zo stolárskej dielne, poznanie potreby výpočtov pre reálne potreby života ma priviedli k štúdiu "matematických strojov". Tak sa voľakedy volali počítače. Ako programátor v roku stého výročia narodenia môjho otca si chcem uctiť jeho pamiatku tak, ako dokážem. Chcem vytvoriť

Virtuálny pomník majstra Imricha Buranského z Mojzesova


Mapa sa dá posúvať, zmenšovať, zväčšovať, dá sa meniť jej pozadie. Kliknutím na slzičku sa otvorí okienko s informáciou o tom, komu slzička patrí. Mapu je možné otvoriť v samostatnom okne - kliknutím na Buranskovci ...

Je to mapa Buranskovci, na ktorej je červená značka - slzička na mieste hrobu môjho otca. Všetci jeho blízki zomrelí majú na mape tiež červenú slzičku. Zelená slzička predstavuje žijúcich, ktorí majú nejaký vzťah k majstrovi Buranskému z Mojzesova. Budem rád, keď tam budú jeho deti, vnuci, príbuzní, známi, priatelia - všetci, ktorí si na majstra Buranského v tomto roku spomenú. Môžu tam byť aj tí, ktorí majstra Buranského nepoznajú, ak sú príbuzní alebo priatelia jeho potomkov či priateľov. Právo editovať mapu majú tí, v ktorých zelenej slzičke na mape je čierna bodka.

Drahí príbuzní, milí priatelia, pripomeňme si majstra Buranského! Zapálme mu virtuálnu sviečku - umiestnenime na mape Buranskovci svoje značky - slzičky. Určite si to zaslúži.

imrich@buransky.sk

Imrich Buranský


www.buransky.sk © 2008 IB. Posledná úprava zdroja 27. 02. 2012.