Cesta v menu Turistika Fedorovia a Katky
Vedľajšie meu:

Fedorovia a Katky

29.1.2012
Slnko sadá

Priatelia, objavme sa po rokoch! Už veľmi dlhú dobu podliehame všeobecnému trendu, ktorý nás vedie ku konzumnému spôsobu života. Aby sme mohli prežiť, potrebujeme peniaze. Aby sme mali peniaze, potrebujeme pracovať. Sú aj výnimky - dalo sa privatizovať, alebo inak kradnúť. Poznám však svojich priateľov a viem, že to neboli nátury, ktoré by sa dali na zbojstvo. Myslím si teda, že si na živobytie zarábajú poctivou prácou, či už ako zamestanci, alebo "makajúci" podnikatelia. Platby za bývanie, energie, stravu, dopravu, oblečenie a spústu rôznych tovarov si vyžadujú veľa peňazí. Preto si obyčajne nájdeme aj druhú prácu, aby sme si tie tovary mohli kúpiť. Domov príde unavený a čo urobí dnešný Homo Sapiens? Šťukne diaľkový ovládač televízora. Valí sa na neho záplava negatívnych správ, strieľačky, vraždy, podvody ... Juj, či je ten svet skazený! A vtom dobrá správa. Reklama. Aha tu je zázračný liek, čo odstráni všetky bolačky, nový druh počítača, telefónu, to najmodernejšie oblečenie ... Nové tovary, ktoré zaručene musí mať. A tak ráno Homo Sapiens ide do práce, z nej do druhej a keď treba aj do tretej. Potom televízor, reklama ... A kde je rodina, priatelia? Tiež pred televízormi, nasávajú reklamy. Čo tak vybrať sa spolu na túru s priateľmi? Veď hej, to by bolo dobre, ale kde sú tí priatelia? Zverejnime sa na mape, Fedorovia a Katky!


Mapa sa dá posúvať, zmenšovať, zväčšovať, dá sa meniť jej pozadie. Kliknutím na značku sa otvorí okienko s informáciou o tom, komu značka patrí. Mapu je možné otvoriť v samostatnom okne - kliknutím na Fedorovia a Katky

S mapami - aj s tými od Google pracujeme. Zadáme adresu a Google nás zavedie na požadované miesto. Zistil som však, že so zaznamenávaním svojich značiek na mapy je to už zložitejšie. Nedávno som začal projekt "Mapa SPOROPS - mapa spotreby energií v Liptovskom Mikuláši" - je predstavený v článkoch:

Okrem zdôvodnenia potreby takého projektu tam je aj mapa, na ktorú sa dajú vkladať značky pre podporu projektu. Bol som prekvapený, že viacerí aj skúsení to ľudia z IT branže mali s vložením značky podpory na mapu problémy. Potrebovali konzultácie. Jednou z prekážok je potreba mať účet Google, potom otvoriť mapu v samostatnom okne a nakoniec zadať značku - napísať názov, komentár a vybrať ikonu. Je to verejná mapa, pracovať s ňou môže každý.

S mapou Fedorov a Katiek je to ešte zložitejšie. Nielenže sa vyžaduje účet Google, ale aj povolenie od Fedora alebo Katky, ktorý/á už má k mape prístup - zdielanie, po slovensky "šérovanie". Ja som mapu založil. Fíha, ja so vlastník!!! Na mapu Fedorov a Katiek som vložil svoje meno a email dobrovolne. Je to tá značka nad Liptovským Mikulášom. Fedor, alebo Katka, ktorý/á by chcel/a vložiť svoju značku na mapu, mi musí oznámiť svoj gmail. Ja nastavím zdieľanie a on/ona si ta svoje údaje vloží. Už budeme dvaja. A potom nás bude možno veľa. A budeme si na mapu môcť značiť nielen svoje značky ale aj svoje vychádzky, túry ...

imrich@buransky.sk

Imrich Buranský


www.buransky.sk © 2008 IB. Posledná úprava zdroja 06. 03. 2012.