Cesta v menu Poznámky Rok 2012
Vedľajšie meu:

Rok 2012

Poznámky, postrehy, komentáre zaznamenané v roku 2012 ...18. 12. 2012

Hanka má Dominiku

Vnučka Dominika

Narodila sa v Bristole dcérke Hanke 18.12.2012 o 4:11, 3320 g, zdravá, krásna!

Zlatíčko

Hanulienka - zlato moje,
už máš dcérku, už ste dvoje.
Ja mám vnučku - zlatíčko!
Daj jej božtek na líčko,
pošepkaj jej do uška
pozdravy od deduška.
Nech je zdravá maličká,
rovnako jej mamička,
nech má radosť Martinko,
Dominikin tatinko.

Dominika, nika, nika

Slová, spev .. môj prepis. Stránky sa otvoria v novom okne :-)


8. 11. 2012

Internet najviac mení systémovú integráciu

Nová úloha systémovej integrácie .. Internet náramným spôsobom ovplyvňuje rôzne bežné činnosti ľudí - komunikáciu, spoluprácu, vzdelávanie, zábavu. Ovplyvňuje aj integráciu systémov v podnikovej sfére. V PDF dokumente Inductiv automation je uvedené, že Internet má až 49% podiel, zatiaľ čo SQL databázy "iba" 15%. Taký náskok Internetu som veru nečakal.

Zobraz/Sky veľký obrázok ...

Internet najviac mení systémovú integráciu


30. 10. 2012

Oracle cloud .. Na konferencii Oracle Open World 2012 boli predstavené riešenia Oracle v oblasti "obláčikov". Neskoro ponúknuté, ale vraj "dobre upečené" riešenia od infraštruktúry, cez platformu až po softvér ako služby. Informáciu mám z CloudSpringu, kde sa to chystajú overiť.


28. 9. 2012

Google prezentácie - nová verzia .. Vraj atraktívnejší vzhľad, lepšia spolupráca, krajšie štvrťročné hlásenia, obdiv spolužiakov - to je na stránkach podpory Google.


9. 9. 2012

Mapa obnoviteľných zdrojov enegie Slovenska

Mapa OZE - začiatok beta testov .. Od apríla 2012 bola na doméne tretej úrovne http://oze.odpocty.sk testovaná webová aplikácia riešená v projekte Mapa OZE. Aj touto cestou chcem poďakovať priateľom a známym, ktorých rady, pripomienky a postrehy viedli k úpravám aplikácie tak, že začiatkom septebra 2012 bolo možné spustiť beta testy - sprístupnenie aplikácie širšiemu okruhu záujemcov o problematiku obnoviteľných zdrojov energie aj z domény www.solarweb.sk. V databáze sú zatiaľ údaje "iba" o fotovoltických elektrárňach. Všetko je však pripravené aj na iné druhy zdrojov.


12. 8. 2012

Viac pozítívnych správ bez záplavy reklamy?

Dobré noviny - môžu byť dobré! Pred časom som napísal poznámku Dobré noviny - sú naozaj dobré? Tú otázku som si položil po tom, čo som bol "zasiahnutý" záplavou reklamy, ktorá sa na mňa "vyvalila" po otvorení stránky www.dobrenoviny.sk. Poznámky si tu píšem viacmenej pre seba. Preto som bol prekvapený, že z radakcie Dobrých novín som dostal vysvetlenie, ako to s tou reklamou je. Tu je výňatok z emailu:

"Dobre noviny vznikli na zelenej luke a nik z nas necakal, ze sa vobec do niecoho podobneho pustime. Financovanie projektu zabezpecil hovorca iniciativy Robert Sedlak, ktory projekt financuje z vlastnych prostriedkov. Prirodzene, Dobre noviny nie su zadarmo a preto musime hladat zdroje, ktorymi by sme mohli pokryt naklady na tento narocny projekt. Prirodzenou cestou je financovanie cez reklamu, ktorej sa nedokazeme vyhnut (iba ak by sme spoplatnili citanie Dobrych novin, co rozhodne robit nechceme). Preto sa v clankoch a vseobecne na webe vyskytuje reklama. Samozrejme, mozeme prehodnotit nevyhnutne mnozstvo reklamy a aj to urobime."

Mám pár námetov, ktoré by popri reklame mohli podľa mňa priniesť zdroje pre financovanie projektu:

  • Sponzorovanie, dary - zorganizovať zbierku pre podporu projektu. Keď takto môže získavať zdroje Wikipédia, tak prečo nie Dobré noviny?
  • Tričká, odznaky, suveníry - koľkí z priaznivcov by si také predmety kúpili, aby tak podporili Dobré noviny?
  • Vlastná tvorba - väčší dôraz klásť na vyhľadávanie a vytvorenie vlastného obsahu, než na preberanie správ z iných agentúr. Využiť k tomu študentov - aj stredoškolákov ... Nech aktívne vyhľadávajú námety dobrých správ, na uverejnenie ktorých môže mať niekto záujem a dokáže vytvorenie a uverejnenie takých správ podporiť aj finančne.
  • Regióny - dať priestor pre uverejňovanie dobrých správ z regiónov Slovenska. Vytvorené diela, podujatia, služby majú obyčajne viac lokálny, než globálny rozmer.

23. 6. 2012

Emaily už dávno nie sú efektívnou formou komunikácie

Máme priveľa emailov ... Emaily už dávno nie sú efektívnou formou komunikácie. Niet divu, že mnohí na emailovú komunikáciu stále hľadia s údivom a nedajú na ňu dopustiť. Pamätajú si totiž "listové" zásielky. Vedia, ako dlho trvalo, kým bol list doručený, v úradnom styku aj zaevidovaný. Kým prišla na list odpoveď, prešiel aj týždeň - dva. Emaily si môžme "vymeniť" aj viaceré v priebehu pár minút, ak ich vôbec stíhame čítať, máme chuť, či povinnosť na ne odpovedať.

Emaily sú písané nielen ľuďmi. Generujú ich aj automaty, kalendáre, informačné systémy. Hrnú sa na nás rôzne pripomienky, upútavky. Medzi nimi sa veru ľahko prehliadne, že pôvodcom niektorého emailu môže byť človek, ktorý čaká odpoveď. Výhovorka sa vždy nájde. Naporúdzi je aj tá o "spamovom koši". Automaty nielen generujú emaily, ale aj rozhodujú, ktorý email nám ponúknu na prečítanie. Automaticky zaradia emaily medzi nevyžiadanú poštu a/alebo ich aj vymažú.

Niektoré emaily sa vôbec nedostanú adresátovi napríklad aj z takej "jednoduchej" príčiny, že poštová schránka príjemcu je plná. To sa mi stalo nedávno, keď som sa v mene "obyčajných ľudí" chcel emailom osloviť poslanca národnej rady. Dostalo sa mi odpovede:

Správu sa nepodarilo doručiť nasledujúcim príjemcom alebo skupinám:
igor_matovic@nrsr.sk
Poštová schránka príjemcu je plná a momentálne neprijíma žiadne ďalšie správy. Pokúste sa správu odoslať znova neskôr alebo kontaktujte priamo príjemcu.

Nuž, všetko raz zastará, stane sa neefektívnym. Ľudí posielajú do dôchodku, stroje do starého železa, papier do zberu. Niekam treba poslať aj emailovú komunikáciu.


23. 6. 2012

Všetko sa už dá poskytnúť ako služba

XaaS - X as a Service ... Všetko sa už dá poskytnúť ako služba - zloba, láska, nenávisť (vojenské služby, erotické služby, spravodajské služby). V "obláčikoch" je ponúkaný ako služba softvér, platforma aj infraštruktúra. S poslednými troma menovanými sa spájajú anglické skratky:

  • SaaS - Sofware as a Service
  • PaaS - Pltaform as a Service
  • IaaS - Infrastructure as a Service

Stručné zhrnutie významu týchto pojmov je v článku Brief Summary of IaaS, PaaS, SaaS. Z neho sú prevzaté obrázky, ktoré ukazujú, ako je to s údržbou a flexibilitou - prispôsobením.

Údržba

Flexibilita - prispôsobenie

Smer šípky vyjadruje nárast zložitosti. Najzložitejšia údržba a flexibilita je v prípade IaaS. Rovnakú orientáciu má v spomenutom článku aj šípka v obrázku, ktorý opisuje prenositeľnosť. S tým však mám problém stotožniť sa, a tak v nasledujúcom obrázku som si dovolil urobiť úpravu - zmenu orientácie šípky. Najzložitešia prenositeľnosť je podľa mňa v prípade SaaS.

Prenositeľnosť


20. 6. 2012

Google dokumenty - prezentácia

Google dokumenty - prezentácia .. Keď mi začiatkom roka 2010 po ôsmich rokoch používania "padol" notebook, takmer tri mesiace mi trvalo, kým som mal na novom vytvorené prostredie, ktoré ako-tak umožňovalo pokračovať v mojich predošlých aktivitách. Za tie roky boli rôzne verzie Microsoft Office. Mal som záložné CD-čka, externé disky - v zachovaní obsahu problém nebol. Ale bola "oštara" s prenášaním do nového notebooku. A k tomu ešte - s novým notebookom, predištalovaným Windows 7 aj Microsoft Office na pár mesiacov. Potom Office treba kúpiť. Vtedy som začal vážnejšie "kukať" po alternatívach k Microsoft Office = OpenOfiice, LibreOffice ale aj Google Docs. Posledné ponúkalo zdieľanie, čo som už aj predtým skúšal. Definitívny prechod na ne sa spája s voľbou Google Apps ako firemnej infraštruktúry SPOROPS.SK ... Dnes som presvedčený, že Google dokumenty (od 24.4.2012 povýšiteľné na Google Drive) môžu byť užitočné aj pre pre iných. Preto o tom píšem a zostavujem

Prosím, pošlite mi pripomeniky na imrich@buransky.sk ..--..


17. 6. 2012

Gmail - prezentácia

Google mail - prezentácia .. Gmail používam už poriadne dlho. Postupne som bol ním vťahovaný čím ďalej, tým viac do "obláčikov". Som presvedčený, že Gmail môže byť "vstupnou bránou do cloudu" aj pre iných. Preto o tom píšem a zostavujem

Prosím, pošlite mi pripomeniky na imrich@buransky.sk ..--..


16. 6. 2012

Viac pozítívnych správ so spústou reklamy ...

Dobré noviny - sú naozaj dobré? Pred časom som podpísal petíciu za dobré noviny. Vraj potrebovali získať desaťtisíc podpisov, aby ich ostatné média brali vážne a "presadili" v spravodajstve viac pozitívnych správ. Odvtedy občas "chodím" na www.dobrenoviny.sk. Nadpisy sú tam vskutku "pozitívnejšie", než v iných médiách. Reklamou sa v Dobrých novinách však ako keby vrece roztrhlo. A to mi vadí.

Na vrchu stránok bolo v čase písania tohto príspevku "voľné" pole (neobsadené reklamou?) a vpravo panel "venovaný" reklamám Google. V každom článku sú pod nadpisom a anotáciou článku tri riadky reklamy. Podľa menšieho fontu sa dá iba ťažko zistiť, že nepatria k textu článku. V samotnom článku je na môj vkus veľa vlnovkou podčiarknutých slov. Pôsobia nevkusne, rušivo. Pri prechode kurzorom myši ponad také "oranžové" slovo sa vo vysúvacom okienku zobrazí reklama. Obyčajne vôbec nesúvisí s daným článkom a často nemá nič spoločné s oranžovým slovom.

Reklamy povedľa mojich gmailov mi neprekážajú, lebo často korešpondujú s ich obsahom. Neraz na ne kliknem a zobrazím si dodatočné informácie. Reklamy v Dobrých novinách mi prekážajú. Začínam si myslieť, že skutočným cieľom prevádzkovateľov Dobrých novín bolo získať návštevníkov stránok, aby im mohli podsúvať reklamu. Cítim sa preto "zneužitý".


Všetko je na nete ...

10. 6. 2012

Cloud - leporelo .. Cloud, Cloud Computing, Cloud Service = buzz ... Leporelo, ako to vidím ja. Obrázky som nekreslil, ale prevzal. Ak sa ukáže, že neoprávnene, vypýtam súhlas, alebo obrázky odstránim ..--..


Voľakeby boli v obláčikoch iba anieli, dnes je tam tesno ...

9. 6. 2012

Cloud Google a námety školení = moje výtvory, zverejné Google dokumenty:

  • IB Cloud Google - HTML alebo PDF
  • IB Námety na školenia k službám a technológiám Google - HTML

Pivonky ...

3. 6. 2012

Kvety .. Obyčajne na svojich vychádzkach fotím hory, zapadajúce Slnko, svätožiaru tvorenú lúčmi prechádzajúcimi medzi oblakmi pri západe Slnka za hrebene hôr nad Liptovskou Marou. Dnes som fotil kvety. Venujem ich Marike, Haničke, Alenke a Lenke ...


Hrdza ani ľudská ruka to ešte (našťastie) nezničila ...

2. 6. 2012

Mlyn v Nových Zámkoch .. Aj voľakeby boli využívané obnoviteľné zdroje energie. V Nových Zámkoch sú pozostatky pohonu mlyna ...


Cloud is the (relatively) new buzzword in office computing

29. 5. 2012

What The Cloud Means for Your Business .. článok na stránkach Cloudspring:


22. 5. 2012

Google Fusion Table .. Fúzia vyjadruje splynutie - vzájomné prelívanie pred fúziou samostatných materiálov. V databázovom svete sa pre spojenie tabuliek používa pojem "JOIN". Tvorcovia pomenovania novej technológie v Google zrejme chceli vyjadriť, že v prípade dokumentov typu Fusion Table ide o niečo iné, než iba o spojenie. V slovenčine by túto odlišnosť mohlo vyjadrovať sloveso "splynúť". Pojem "Fusion Tables" by bolo možno dobré do slovenčiny prekladať ako "Splynuté tabuľky". Nové možnosti sú zaujímavé aj pre jednu tabuľku, napr. pre možnosť vizualizácie na mape, v grafoch aj v ďalších pohľadov s možnosťou výberu podľa zadaných podmienok. V čase písania tohto príspevku je v Google Doc tento druh dokumentov dostupný majiteľov konta Gmail v slovenčine pod označením "Tabuľka (beta)".

Pri pokusoch použitia dokumentu Google druhu Fusion Table na zber a spracovcanie údajov pre Mapu SPOROPS bola vygenerovaná adresa, ktorá vedie na stránku vizualizácie údajov na mape. Vygenerovaný HTML kód prvku iframe je v mojich pokusoch.


15. 5. 2012

George Orwell: 1984 - román z roku 1949 .. Wikipédia - k jej vyhľaniu ma priviedol Craig Shields článkom, v ktorom použil pojem adjective “Orwellian” a "Ministerstvo pravdy" ... odporúčam pozrieť aj 1984 Apple's Macintosh


18. 4. 2012

www.SolarWeb.sk - pôvodné určenie, ktorým bolo vytvorenie prostredia a podmienok pre zber a monitorovanie činnosti fotovoltických elektrární, bolo povýšené na všeobecné využitie zdrojov slnečného pôvodu:


16. 4. 2012

Google Apps Script som registroval už dávno. Tak, ako som obchádzal skriptovanie v MS Office, ani do skriptov Google Apps sa mi veľmi nechcelo. Život programátorovi však prináša stále nové výzvy. Teraz skúmam možnosť geolokácie, t.j. priradiť zemepisné súradnice k poštovým adresám. Adresy sú obyčajne v textovom, alebo CSV súbore. Také súbory sa dajú natiahnuť do Google tabuľky. Keby som tak mal možnosť stlačiť tlačidlo a k údajom v dokumente doplniť Latitude a Longitude. A tak som začal s Getting Started with Google Apps Script ...


4. 4. 2012

Mapa SPOROPS LM Alfa - Mapa spotreby energií Liptovského Mikuláša .. Alfa verzia

Dotazník - elektronický formulár .. Alfa verzia

Fusion tabuľky - tabuľka, grafy aj vizualizácie na mape .. Alfa verzia


22. 3. 2012

LESS - dynamické štýly .. Roky mi chodia upozornenia na články zo SitePoint. Ten dnešný ma zaujal. V CSS mi chýbali premenné, procedúry, triedy - objekty. Ukazuje sa, že aj pri "štýlovaní" bude možné uplatniť DRY = Don’t Repeat Yourself. Je tu rozšírenie CSS - interpreter LESS, domovská stránka lesscss.org. Menej je niekedy viac. Objektové programovanie to ešte nie je, ale aj premenné a procedúry môžu byť užitočné.


18. 3. 2012

Odpočty RanaLM 2011:


13. 3. 2012

Liptovský Mikuláš a Komjatice na historických fotografiách:


6. 3. 2012

RESpect 2012 .. vedecká koferencia Technickej univerzity Košice, Centrum OZE. Prihlásené príspevky:

Prezentácie:


Google Apps = informačný systém v Cloude

12. 2. 2012

Farmaceutická firma Roche prešla na Google Apps .. googleenterprise.blogspot.com - 90 000 zamestnancov!


12. 2. 2012

HeatFlow - www.heatflowslovakia.sk, orientačná cena s DPH: 36 Eur m2 = 240 - 250 W


12. 2. 2012

aeroTHERM - www.bimara.sk. Náter aeroTHERM obsahuje aerogel - pozri http://en.wikipedia.org/wiki/Aerogel. Orientačná cena s DPH: 16 Eur/l = 1 m2.9. 2. 2012

Námety na bezpilotný prostriedok (Popardovský):


Quad Rotor Observer

6. 2. 2012

Modely lietadiel - diydrones.com = zaujímavé. Mohol by to byť nosič diagnostickej IR kamery - snímkovanie budov, solárnych elektrární ...


Moje pracovné miesto v GoldenSUNe

26. 1. 2012

Moje pracovné miesto v GoldenSUNe - stôl s notebookom. Vedľa mňa sedí Pavel ŠIMON, výborný špecialista v mnohých technických oblastiach - aj v obnoviteľných zdrojoch energií, vrátane solárnej energie... Možno tam dlho sedieť nebude, lebo kandiduje za poslanca NR SR na kandidátke "Strana + 1 hlas". Držím mu palce, nech je zvolený, hoci mi bude ľúto, keď opustí svoje miesto v GoldenSUNe a ja tam čírou náhodou zostanem.


Google Apps = informačný systém v Cloude

25. 1. 2012

Prvá banka zverila dáta Googlu .. ekonomika.sme.sk.


16. 1. 2012

Mapa nasadenia RBWeb vytvorená s cieľom overenia možností Google Maps. Použité Short URL a Customize and preview embedded map - pozri Pokusy - Mapa RBWeb.


13. 1. 2012

Google Maps používam už poriadne dlho. Je to už viac než tri roky, čo som skúšal aj vytvárať svoje trasy. Teraz skúsim vložiť moju prvú trasu na svoju stránku. Kód iframe som získal na stránke: Google Maps.


Zobraziť Vychádzka LM - Háj Nicovô na väčšej mape

www.buransky.sk © 2008 IB. Posledná úprava zdroja 31. 01. 2013.