Cesta v menu Turistika
Vedľajšie meu:

Turistika

Baranec a Kriváň

Podľa slovníka slovenského pravopisu turistika je cestovanie s rekreačným, poznávacím ap. cieľom; druh športu chôdzou. Prívlastky auto, moto, cyklo vyjadrujú iný spôsob prepravy. K pozoruhodnostiam - hradom, zámkom, stavbám, vrchom, dolinám, jazerám, riekam a iným prírodným úkazom sa obyčajne dostávame chôdzou. Pešia turistika je preto dominantnou.

Okrem spôsobu prepravy sa zvykne rozlišovať, či za svojim cieľom ide jednotlivec alebo viacerí - individuálna a skupinová turistika.

Sú bezpochyby stavy, kedy človek potrebuje samotu. Šum listov stromov, žblnkot potôčika, hukot vodopádu, vánok či vietor na vrcholoch hôr sú schopné naplniť ho energiou. Samota mu umožní usporiadať si myšlienky. Z túry sa tak vracia možno uťahaný, ale oddýchnutý.

Osobité čaro majú skupinové vychádzky. Kráčať spolu s niekým iným vytvára príležitosť vymieňať si okamžité dojmy zo spoločnej cesty. Umožňuje však prebrať aj témy, na ktoré inokedy nie je čas.


Obsah

Turistika spája
15.1.2012
Najkrajšie spomienky sa mi spájajú s turistikou. Nielen preto, že som spoznal nové kraje, ale najmä preto, že som spoznal ľudí, získal priateľov ...
 
Fedorovia a Katky
29.1.2012
Partia Fedorov a Katiek, ktorá začiatkom 70-tych rokov brázdila Malými Karpatami ...
 
Starci na chate
27.9.2012
Čas nezastavíš, ani keď sa prestaneš pozerať do zrkadla ...
 
www.buransky.sk © 2008 IB. Posledná úprava zdroja 06. 03. 2012.