Cesta v menu Turistika Turistika spája
Vedľajšie meu:

Turistika spája

15.1.2012
Poludnica, Nízke Tatry, Mikuláš

Najkrajšie spomienky sa mi spájajú s turistikou. Nielen preto, že som spoznal nové kraje, ale najmä preto, že som spoznal ľudí, získal priateľov.

Pochádzam z dediny na južnom Slovensku, kde najväčšie "kopce" boli vlastne jamy - bane, ktoré tam zostali po vyťaženej hline pre neďalekú tehelňu. Tam sme v lete pretekali na bicykloch a kúpali sa. V zime sme tam mali sánkarské dráhy a klziská. Zobor - kopec nad dvadsaťpäť kilometrov vzdialenou Nitrou - nám pripadal ako "velhora".

Vždy som sa tešil na prázdniny, lebo vtedy som chodieval na týždeň - dva ku krstnej mame do Nitry. Bratanci ma vodili po meste, ukázali "Corgoňa", ako podopiera dom, zaviedli ma na hrad, ale najväčší zážitok som mal z "vysokohorskej" túry - zdolali sme Zobor. Tam boli aj kamene a skaly. Nie ako u nás - samá hlina. Bratanci boli odo mňa o niekoľko rokov starší. Obdivoval som ich a mal som ich rád aj preto, lebo s nimi som zažil svoje prvé túry.

Na strednej škole - Šurianskej SVŠ-ke som bol členom PIPSN - Päť Iteligentných Pracantov so Slušnými Návykmi s prezývkami Pól, Inču, Pacito, Starý, Nosatý. Víkend v Pohronskom Inovci - prechod zo Zlatých Moraviec do Hronského Beňadika. Noc strávená pri táboráku a v indiánskom típí. Na to sa veru zabudnúť nedá. Výlet do Slovenského Raja zorganizoval PIPSN pre celú triedu. Stany sme mali rozložené na Kláštorisku, zdolali sme Kaňon Bieleho Potoka, Prielom Hornádu, Malý aj Veľký Kyseľ ...

Druhá cé v Slovenskom Raji

Radosť zo stretnutia PIPSN po tridsiatich piatich rokoch bola ozajstná, nefalšovaná. V Pukanci má jeden z členov PIPSN chalupu. Odtiaľ je na skok k Počúvadlu, na Sitno. Stretávame sa tam odvtedy takmer každý rok.

PIPSN

Na zakladajúcej schôdzi turistického krúžku EF SVŠT v Bratislave začiatkom sedemdesiaych rokov boli veľké plány - výjazdy do slovenských, aj zahraničných hôr. Keďže peniažkov nebolo nazvyš, našlo sa aj lacnejšie riešenie. Vyvesiť plagát, kde a kedy sa pôjde, kde sa stretneme. V Lozorne na stanici po vystúpení z vlaku sme roztiahli plagát. Zhŕkla sa tam pekná kôpka mladých ľudí v turistickom výstroji. Slova sa ujal jeden zo skúsených turistov - asistent z katedry počítačov. Povedal, že turisti si na výletoch tykajú, a tak by sme sa mali predstaviť. Prvá dievčina povedala "Katka", druhá tiež "Katka". Pri nej stojací chalan Vlado povedal "Fedor". On totiž každého oslovoval menom Fedor, vraj aby si nemusel pamätať toľko rôznych mien a aby náhodou niekoho neurazil, že si nepamätá jeho meno. Jeho priateľ Jozef povedal tiež "Fedor". No a už to išlo. Každý chalan povedal "Fedor" a každé dievča "Katka", hoci už Katkou ani nebola, ako tie prvé dve dievčiny. Tak vznikla partia Fedorov a Katiek, ktorá niekoľko rokov brázdila Malými Karpatami. Odvtedy ubehlo veľa vody. Stretávame sa už iba náhodne, emaily si posielame iba k Vianociam. V tohtoročnom pozdrave mne a Fedorovi Jozefovi Katka napísala:

"Mám takú tajnú túžbu, že by sme mohli ešte raz vyraziť na spoločnú túru."

Katka, tak už to nie je tajná túžba, už som to tu vytrúbil. A začal som hľadať, čo by sa dalo urobiť. Kde inde ak nie na Internet by sme mali vyvesiť plagát o plánovanej túre? A prečo iba o jednej? A prečo iba ja? Čo keby tak každý Fedor aj každá Katka mohla zavesiť na web plán svojej najbližšej túry? Možno by sa našiel iný Fedor či iná Katka a pridali by sa. A mohli by sme zažiť to, čo zažili PIPSŇáci po stretnutí po toľkých rokoch.

Zaregistroval som sa na www.turistika.sk s prezývkou ximix. Chcem zistiť, či by sme mohli tento portál využívať. Turistika ako športová disciplína prostredníctvom turistiky - webového portálu môže spájať virtuálne ale aj reálne. Čo tak pomôcť náhode a stretnúť sa pri spoločných turistických túrach alebo zdravotných vychádzkach:

  • Rodiny - strácajú sa nám už aj blízki príbuzní, nieto vzdialení.
  • Spolužiaci - pripomenúť si časy minulé a zistiť, ako sa časom meníme.
  • Fedorovia a Katky - nielen tí z EF SVŠT ale aj nanovo vytvorené partie.
  • Susedia - žijeme neraz v jednom bloku a nepoznáme sa.
  • Starosta s občanmi - čo tak vedieť, kde starosta chodí na vychádzky a pridať sa k nemu.
  • Učitelia a rodičia - v prírode je viac priestoru na spoznanie sa, než na rodičovských združeniach.

Portál www.turistika.sk sa mi veľmi zaĺúbil. Je to miesto, kde sa dajú uverejniť články opisujúce zaujímavé miesta, trasy, zážitky z cies, cestopisy ... Fandím tomu portálu. Zastihol som ho však nie v celkom peknom stave. Portál www.turistika.cz slovenskú verziu veľmi predbehol. Vraj je vpredu o dve verzie. A slovenčina? Pripadalo mi, že z češtiny do slovenčiny to prekladal Čech. Podujal som sa pomôcť im. Výsledok je v článku: Turistika.sk - slovenčina. Až mi zostalo ľúto, že nezmyselné rozdelenie Československa bežným ľuďom stále strpčuje život. Nebolo by fajn, keby nemuseli byť dva portály - zvlášť český a zvlášť slovenský? Mne osobne by vôbec neprekážalo, keby bol jediný portál www.turistika.cs - československý. Mohla by sa tam miešať slovenčina s češtinou. Česi a Slováci blízke to národy by sa tak mohli ešte viac zbližovať. Od riaditeľa projektov turistika.cz a turistika.sk mám informáciu, že v tomto roku plánujú pre Slovensko nasadiť najnovšiu verziu. Veľmi rád im s prekladom pomôžem. Ak by sa medzi slovenskými turistami našli podobne zmýšľajúci, mohli by sme to robiť spoločne, napr. v zdieľanom Google Doc. Google umožňuje viacerým spoločne vytvárať dokument. Naše pripomienky by boli na jednom mieste. Verím, že sa ku mne pridajú viacerí slovenskí turisti. Rád by som sa cítil ako v rozprávke, kde:

"Ten umí to a ta zas tohle a všichni dohromady uděláme moc."
Jan Werich (text, video).

Pre Fedorov a Katky som v Google Maps vytvoril mapu a zadal som do nej svoju značku:


Otvorenie mapy Fedorovia a Katky vo veľkom okne

Priznám sa, nemám ešte skúsenosti s verejnými mapami. Dúfam, že s ostatnými Fedormi a Katkami na to časom prídeme.

Moja predstava je taká, že Fedor - Katka, ktorý si rád spomína na vychádzky v Malých Karpatách, by mohol do mapy zaniesť svoju značku. Môže to byť miesto jeho bydliska, ale aj jeho "vysnívané" miesto - kde by rád bol, alebo ku ktorému sa viažu jeho príjemné spomienky. Mapa nám umožní zakresliť trasy výletov. Pravidlá, poznámky, rady, skúsenosti z používania mapy možem sústreďovať na týchto stránkach. Ak zistíme, že portál www.turistika.sk by nám mohol lepšie slúžiť, presunieme sa ta.

imrich@buransky.sk

Imrich Buranský


www.buransky.sk © 2008 IB. Posledná úprava zdroja 29. 01. 2012.